Rodzaje żarówek – jakie wybrać?

Przywiązujesz wagę do wyboru żarówek, jakie kupujesz? Pewnie jak większość ludzi, nie. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim skupiamy się na mocy, jakie dane żarówki posiadają. Do pokoju, w którym pracujemy, czy tez czytamy wybieramy mocniejsze żarówki, zaś do sypialni oraz lampki nocnej korzystamy z tych o mniejszej mocy. Kolejnym kryterium, jakie bierzemy pod uwagę podczas kupna żarówki to oszczędność prądu. Jeśli nie lubimy przepłacać za energie elektryczną to kupujemy żarówki energooszczędne.

Jednak nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie. Dlatego poniżej zapoznamy się z trzema wybranymi rodzajami żarówek, na które warto zwrócić uwagę.

Świetlówki energooszczędne

Mogą one mieć przeróżne kształty jak np. linowe, kołowe, kompaktowe. Najlepsze działanie może nam ona zapewnić, po co najmniej godzinie czasu. Jeśli będziemy z niej odpowiednio korzystać oraz jej nie uszkodzimy mechanicznie to może nam ona posłużyć nawet przez 10 lat. Ma ona bardzo dużą moc, ponieważ może osiągać nawet do 105 lumenów/wat. Swoją nazwę „energooszczędna” zawdzięcza zużyciu energii elektrycznej nawet do 80% mniej, niż w przypadku tradycyjnych żarówek.

Maja także swoje wady. Przede wszystkim nie wolno ciągle ich włączać i wyłączać. W tren sposób skracamy ich żywot. Dodatkowo, bardzo niebezpieczne jest stłuczenie świetlówki z powodu zawartości rtęci. Jej następną wadą jest fakt, że nie oddaje ona naturalnej barwy światła.  

Lampy diodowe LED

Jest to rodzaj żarówek, które nie posiadają żarnika. Należą one do półprzewodnikowych źródeł światła. Można ich używać bezpośrednio, jako zamienniki dla zwykłych żarówek, ponieważ posiadają trzonki E14 czy też E27. Lampy LED mają bardzo wysoką sprawność świetlną, która może się równać nawet 300 lumenów/wat. Po kliknięciu włącznika, natychmiast zaczynają świecić. Pełną jasność osiągają już poniżej 1 sekundy. W przeciwieństwie do energooszczędnych – bardzo dobrze oddają naturalne barwy. Przewyższają je także trwałością, ponieważ mogą nam służyć nawet 25 lat. Wadą takiej lampy jest jedynie wysoka cena.

Żarówki Edisona

Jest to coś dla wielbicieli stylu, a także niesamowitych efektów oświetlenia. Znajdziemy bardzo dużo rodzajów takich żarówek. Są one wzorowane na tych wynalezionych przesz Tomasz Edisona w XIX wieku. Możemy znaleźć zarówno żarówki węglowe Edison 60W jak i 40W. Posiadają one ozdobne żarniki węglowe. Ich światło jest subtelne, ale także w zależności od mocy, mogą świecić jaśniej lub ciemniej. Znajdziemy zarówno okrągłe jak i podłużne żarówki Edisona. Także w kształtach żarników możemy przebierać.